Skončí problémy se stavebním spořením dětí?


26.3.2015 |
ID-100108536.jpg
Foto: stockimages na FreeDigitalPhotos.net
Ukončit smlouvu za nezletilé děti mohou jejich rodiče, dnes však k tomuto úkonu potřebují souhlas opatrovnického soudu. V poslanecké sněmovně je však návrh zákona, který by to mohl změnit.

O problémech při ukončování smluv o stavebním spoření toho bylo napsáno mnoho. Zveřejnili jsme návod jak postupovat při ukončování smlouvy dítěte, včetně vzorového podání opatrovnickému soudu. Na diskusním fóru patří téma ukončování dětských smluv k těm nejfrekventovanějším. Zdá se však, že by problémy s dětskými smlouvami mohly skončit. Skupina poslanců podala návrh novely zákona o stavebním spoření, který by mohl dát rodičům právo smlouvu o stavebním spoření dítěte ukončit.

Návrh podala před několika dny skupina poslanců v čele s Petrem Fialou (ODS). Návrh byl rozeslán poslancům a vládě.

Návrh spočívá ve velmi jednoduché změně zákona o stavebním spoření. Již dnes obsahuje zákon o stavebním spoření § 5 odst. 12, který dává rodičům právo uzavírat a měnit smlouvu o stavebním spoření dětí. Návrh spočívá v prostém doplnění rozšíření práv rodičů, kteří by mohli smlouvy dětí nejen uzavírat a měnit, ale také ukončovat:

Návrh změny § 5 odst. 12

K uzavření, změně nebo ukončení nebo změně smlouvy pro nezletilého účastníka nepotřebuje jeho zákonný zástupce souhlas soudu, neboť toto právní jednání se považuje za běžnou záležitost při správě jmění dítěte.

Zda bude zákon přijat, ukáží následující týdny. Pokud ano, přinese to nepochybně velkou úlevu rodičům, soudům, i stavebním spořitelnám.

Autor: Petr Kielar



Vaše otázky a komentáře