Co vlastně říká čistá úroková sazba?

ochrana spotřebitele praktické rady spoření
20. 11. 2024 | Jaké informace vlastně najdeme ve srovnávači stavebního spoření? Kromě naspořené částky je tam i čistá úroková sazba a srovnatelná sazba spořicího účtu. Víte, co přesně znamenají?
Stavební spořitelny se dnes předhánějí ve vymýšlení nejrůznějších prémií, bonusů a zvýhodnění. Je sice příjemné, když nám spořitelna nabídne nějaké peníze navíc, ale může být velmi složité se rozhodnout, zda se nám taková nabídka vyplatí. Proto ve srovnávači stavebního spoření počítáme ke každému stavebnímu spoření dva ukazatele: čistou úrokovou sazbusrovnatelnou sazbu spořicího účtu.

Srovnávač stavebního spoření
Vyberte si ten nejvhodnější tarif ve srovnávači stavebního spoření
Ve srovnávači najdete všechny aktuální nabídky stavebních spořitelen, vypočtené jednotnou metodikou, se zahrnutím všech poplatků.

Co je víc: sazba nebo prémie?

Začněme jednoduchým příkladem. Banka A nám nabídne spoření na jeden rok s úrokem 10 %. Ale pak dostaneme od banky B nabídku na spoření s úrokem 5 %, ke kterému přidá navíc fixní bonus 1000 Kč. Která nabídka je výhodnější?

Banka A
Úrok: 10 %
Bonus: žádný
Banka B
Úrok: 5 %
Bonus: 1000 Kč

Na první pohled je vidět, že není jednoduché rozhodnout, která z variant je výhodnější. Protože co je víc? Desetiprocentní úrok, nebo tisícikoruna? Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že bude záležet na tom, kolik peněz si uložíme. Když vložíme hodně málo (třeba jednu korunu), budou úroky hodně nízké, takže tisícikoruna bude mnohem důležitější. Když naopak vezmeme opačný extrém a budeme chtít uložit několik milionů, pak bude naopak tisícikorunový bonus vzhledem k úrokům zanedbatelný.

Nezbývá tedy vzít skutečné parametry a všechno poctivě propočítat. Možné výsledky vidíme v následujících dvou tabulkách. V první tabulce spočítáme výnos po roce spoření při vkladu 10 000 Kč. Zde vychází lépe banka B, protože převáží fixní bonus. Ve druhé tabulce počítáme s vkladem 100 000 Kč. Tady už je úrok důležitější než bonus a výhodnější se stává nabídka banky A.

Příklad 1: Při nízkém vkladu je důležitý bonus
Banka A B
Úrok 10 % 5 %
Bonus 0 Kč 1 000 Kč
Vklad 10 000 Kč 10 000 Kč
 
Úrok 1 000 Kč 500 Kč
Daň z úroku -150 Kč -75 Kč
Bonus 0 Kč 1 000 Kč
Celkový výnos 850 Kč 1 425 Kč
Příklad 2: Při vysokém vkladu je rozhodující úrok
Banka A B
Úrok 10 % 5 %
Bonus 0 Kč 1 000 Kč
Vklad 100 000 Kč 100 000 Kč
 
Úrok 10 000 Kč 5 000 Kč
Daň z úroku -1 500 Kč -750 Kč
Bonus 0 Kč 1 000 Kč
Celkový výnos 8 500 Kč 5 250 Kč

Reálné nabídky stavebních spořitelen jsou dnes ještě komplikovanější. Typická nabídka stavební spořitelny totiž zahrnuje

  • úrokovou sazbu (někdy s úrokovým bonusem)
  • státní podporu
  • jednorázovou prémii za počáteční vklad
  • bonus ve výši státní podpory
  • poplatek ze vedení účtu
To vše je potřeba zahrnout do výpočtu a tím se celá úloha komplikuje. Srovnávač stavebního spoření to naštěstí umí a dokonce umožňuje volbu pravidelných měsíčních vkladů i mimořádné počáteční úložky. To vše je právě proto, že na způsobu spoření závisí, nakolik je to či ono stavebko výhodné.

K čemu je čistá úroková sazba?

Když si dáme tu práci a pro všechny stavební spořitelny spočítáme naspořenou částku, můžeme si pak vybrat, který tarif je nejvýhodnější. K čemu pak slouží čistá úroková sazba?

Čistá úroková sazba ukazuje přesné zhodnocení našich vkladů přepočtené na jeden rok (p. a.per annum). Se zahrnutím všech bonusů, poplatků a daní. To nám umožní porovnat stavební spoření s jinými spořicími produkty. Protože abychom se mohli rozhodnout, jestli je výhodnější konkrétní stavební spoření, nebo například spořicí účet, potřebovali bychom pro obě alternativy znát naspořenou částku. Pro stavebko nám to spočítá srovnávač, ale pro spořicí účet?

Pro spořicí účet sice obvykle není výpočet tak složitý, ale přesto vyžaduje nějaké úsilí. Mnohem pohodlnější je porovnat přímo úrokovou sazbu. A právě k tomu slouží čistá úroková sazba. Ale pozor! Je tady jeden zádrhel. Jmenuje se daň z příjmů.

Čistá úroková sazba a srovnatelná sazba spořicího účtu

Úroky z bankovních vkladů podléhají srážkové dani ve výši 15 %. Funguje to tak, že když nám banka připíše na účet úrok řekněme 100 Kč, vzápětí z něj strhne 15 %, tedy 15 Kč, které odvede státu. To se týká jak vkladů na stavebním spoření, tak i spořicích účtů či termínovaných vkladů.

Když nám srovnávač ukáže čistou úrokovou sazbu 4,0 %, je to sazba která již zohledňuje snížení výnosu o patnácti procentní daň. Co to znamená? Když to porovnáme s nabídkou spořicího účtu se sazbou 4,0 %, vyjde ze srovnání stavební spoření jako výhodnější. To proto, že úroková sazba na spořicím účtu je sazba před zdaněním. Skutečný výnos je o oněch 15 % nižší. Ze čtyř procent nám po zdanění zbude jen 3,4 %. Abychom na spořicím účtu získali zhodnocení s čistou úrokovou sazbou 4,0 %, musel by být úročen 4,71 %. Při úročení spořicího účtu sazbou 4,71 % totiž po snížení o patnácti procentní daň dostaneme 4,0 %.

Ve srovnávači stavebního spoření najdeme oba údaje. Jak čistou úrokovou sazbu, tak i srovnatelnou sazbu spořicího účtu. V hlavní tabulce je uvedena pouze čistá úroková sazba.

Stačí ale zvolit konkrétní nabídku a přejít na „Podrobné informace…“. Tam na záložce „Výpočet“ najdeme rozpis položek, ze kterých se výsledný výnos skládá (úroky, státní podpory, bonusy, poplatky). A na konci dole je uvedena čistá úroková sazbasrovnatelná sazba spořicího účtu.
Jistě, když známe čistou úrokovou sazbu, tak dopočítat srovnatelnou sazbu spořicího účtu už není složité. Stačí čistou úrokovou sazbu vydělit 0,85. Ale kdo by se s tím počítal, když to za nás mohou udělat stroje?
Srovnávač stavebního spoření
Vyberte si ten nejvhodnější tarif ve srovnávači stavebního spoření
Ve srovnávači najdete všechny aktuální nabídky stavebních spořitelen, vypočtené jednotnou metodikou, se zahrnutím všech poplatků.

Autor: Petr Kielar

SDÍLEJTE ČLÁNEK  

Komentáře (0) ke článku
Co vlastně říká čistá úroková sazba?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.