ČMSS oznámila změnu tarifu
Zhodnocení vkladů lehce poklesne
ČMSS tedy bude úročit vklady sazbou 0,5 % zvýšenou o bonus. Po dobu prvních šesti let bude bonus 0,5 %, pak začne růst. Tímto růstem bude zřejmě ČMSS motivovat klienty ke spoření delšímu než šest let (po šesti letech je možno smlouvu ukončit bez ztráty státní podpory). Otázkou je, za jakých podmínek bude bonus vyplácen. Oficiální zpráva o tom nehovoří, máme však potvrzeno, že pro získání bonusu bude nutno spořit alespoň 0,5 % cílové částky měsíčně, přičemž bude možné tyto vklady poukazovat předem. Další omezení pro bonus nejsou prozatím známa.Úročení základní sazbou s bonusem již dnes využívají dvě jiné stavební spořitelny, a to Modrá pyramida a Wüstenrot. Modrá pyramida má základní sazbu 0,5 %, která se navyšuje o bonus 0,7 %. Podstatný rozdíl od avizovaného tarifu ČMSS však tkví v tom, že bonus MPSS je sjednán pouze na dobu šesti let. Tím dává MPSS zdánlivě najevo, že o klienty, kteří spoří déle nestojí, nicméně pravděpodobnější je úvaha, že po šesti letech MPSS zváží, zda se vyplatí nabídnout klientovi další bonus. Bonus Modré pyramidy je také omezen částkou 300 tis. Kč (vklady nad touto hranicí se úročí jen základní sazbou 0,5 %).
Wüstenrot naopak nabízí základní sazbu 1 % a bonus 0,1 %, pokud klient vydrží spořit alespoň sedm let. Zde je tedy zřejmá motivace udržet klienty u spoření déle než šest let. Na druhou stranu je tento bonus „jednorázový“, tedy platí pouze po dobu sedmi let, poté jsou vklady úročeny opět pouze základní jednoprocentní sazbou.
Raiffeisen stavební spořitelny a Buřinka úročí vklady jedním procentem, bez dalších bonusů.
Nabídky se vyrovnají
Na přesný výpočet si počkejme, až budou známy všechny parametry nového tarifu. S nejvyšší pravděpodobností však bude nabídka ČMSS pro spoření pod dobu šesti let srovnatelná s dalšími třemi konkurenty – Raiffeisen, Buřinkou a Wüstenrotem. Rozdíly budou dány především tím, jak obtížné (nebo naopak jednoduché) bude získat úrokový bonus. Při započtení úrokového bonusu však budou tyto čtyři stavební spořitelny úročit vklady jedním procentem (výhoda Wüstenrotu ve výše 0,1% bonusu se projeví až po sedmi letech spoření). Výnosy se budou lišit pouze o poplatky, které se u všech zmíněných stavebních spořitelen pohybují v rozmezí mezi 300 až 330 Kč ročně.Od tohoto vyrovnaného pelotonu se mírně oddělí Modrá pyramida, která se svým bonusem 0,7 % nabídne nejvyšší úročení vkladů (1,2 %), ale závislé na splnění dalších podmínek (především pravidelné spoření a horní limit 300 tis. Kč pro úročení zvýhodněnou sazbou).
Aktuální srovnání nabídek spoření
Výhodnější úvěr ze stavebního spoření
Neprávem se dnes opomíjí úvěry ze stavebního spoření. Nový tarif ČMSS nabídne úvěr ze stavebního spoření úročený sazbou 3,5 %. Těm, kterým to připadá hodně, je nutno připomenout, že jde o pevnou úrokovou sazbu, která bude použita v budoucnu, poté, co klient na úvěr získá nárok. Je obtížné spekulovat, jaké úrokové sazby budou na trhu za několik let; je však velmi pravděpodobné, že budou vyšší než dnes. Úvěr ze stavebního spoření za 3,5 % pak může být více než vítaný.Tisková zpráva ČMSS
ČMSS od července zlevňuje úvěry o 0,8 procentního bodu Výnos ze spoření zůstane mezi zabezpečenými produkty nejvyšší na trhu
Praha, 21. června 2016Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) s účinností od 1. července přináší nový tarif Aktiv, který výrazně zlevňuje řádné úvěry. Související pokles spořicí složky bude ČMSS kompenzovat bonusy pro pravidelné střadatele. S novým tarifem tak klienti mohou získat úvěr za 3,5 %, přičemž výnos ze spoření zůstane nejvyšší mezi zabezpečenými produkty na trhu.
Od 1. července spouští Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) nový tarif Aktiv, který zlevňuje sazbu řádných úvěrů ze současných 4,3 % na 3,5 %. „Výhodou úvěru od stavební spořitelny je, že nabízíme klientům jistotu dlouhodobé garance úrokové sazby. Zájemci o úvěr tak vědí, že u nás získají nezajištěný úvěr se sazbou 3,5 % třeba i po roce 2020. Dá se očekávat, že úrokové sazby v ekonomice mezitím začnou růst a takováto sazba bude ještě atraktivnější než nyní,“ uvedl místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller.
S novým balíčkem Aktiv dochází i k úpravě meziúvěrů tak, aby úroková sazba a další podmínky meziúvěru odrážely dlouhodobý vztah s klientem. „Čím více a déle bude klient spořit, tím výhodnější podmínky získá – bude mít lepší úrokovou sazbu, nižší poplatek za zpracování meziúvěru nebo bude moci čerpat vyšší nezajištěnou částku,“ dodal Manfred Koller.
Se zlevněním úvěrů souvisí i změna spořicí složky tarifu. Spoření u ČMSS bude po dobu prvních šesti let nově úročeno sazbou 1,0 %, ze které 0,5 % tvoří základní sazba a 0,5 % bonusy. „Chceme zvýhodnit pravidelné střadatele, kterým tak po dobu prvních šesti let nabídneme bonusové zhodnocení o 0,5 %, mezi 6. a 9. rokem spoření dosáhne bonus dokonce 0,7 %,“ vysvětlil změny Manfred Koller s tím, že změny se týkají pouze smluv uzavřených po 1. červenci, úročení stávajících smluv se nijak nemění.
V prvních šesti letech spoření tak pravidelně spořící klienti dosáhnou na sazbu 1,0 %. Po započtení státní podpory i všech poplatků tak klient získá roční výnos až 3,2 % po dobu šesti let. „Žádný jiný zabezpečený produkt na trhu v současném prostředí nízkých úrokových sazeb takový výnos klientům nenabídne. Pro klienty hledající jistotu zůstává stavební spoření nejvýhodnějším produktem na trhu,“ prohlásil Manfred Koller.
ČMSS očekává, že v letošním roce dojde k nárůstu nově uzavřených smluv o stavebním spoření. Počítáme s tím, že v letošním roce uzavřeme minimálně o 10 procent více smluv než loni, čísla za necelou první polovinu roku toto naše očekávání potvrzují,“ uzavřel Manfred Koller. ČMSS v loňském roce uzavřela 185 tisíc smluv o stavebním spoření.
Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tomas_kofron@cmss.cz, tel.: +420 225 222 106
O ČMSS:
Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS více než 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).Autor: Petr Kielar