Nejlepší zhodnocení vkladů nabízí stavební spoření od Buřinky sjednané online
Bonus 2500 Kč za uzavření smlouvy
Mám-li být zcela přesný, tak podmínky pro získání bonusu fakticky nebyly zachovány, byly dokonce ještě o něco zmírněny. Dnes stačí jen ponechat smlouvu v platnosti alespoň dva roky. To je vše. Většina střadatelů chce získat státní podporu a proto spoří alespoň šest let, takže dvouletá podmínka je skutečně spíše formální. Nabídka bonusu je časově omezená, platí jen pro smlouvy uzavřené do konce července Zvýhodnění bylo původně vyhlášeno do konce června, akce však byla prodloužena.Opraveno 7. 7. 2022 .
Situace na trhu se skutečně radikálně změnila. Ještě před rokem byl obvyklý poplatek za uzavření smlouvy 1 % z cílové částky. Dnes je standardem nulový poplatek a čas od času ještě spořitelny nabízejí za uzavření smlouvy bonusy navíc. Buřinka je v tomto ohledu výjimkou. Za uzavření smlouvy si účtuje paušální poplatek 2000 Kč, při uzavření smlouvy online jen 500 Kč. Aktuální bonus 2500 Kč však tento poplatek více než kompenzuje.
Úroková sazba úvěru zůstává beze změny
Další dobrou zprávou je ponechání úrokové sazby z úvěru ze stavebního spoření. Ten je i nadále úročen sazbou 4,5 % p. a. Buřinka tak odolala touze po vysokém zisku a dobrovolně se spokojila s nižší marží, než jsou zákonem povolené tři procentní body a to je dobře. Ve včerejším článku jsem se neubránil povzdechu nad strukturou klientského portfolia. Stavební spoření se dnes stalo synonymem pro výhodné spoření, což není tak docela důvod k radosti. Stavební spoření potřebuje také určitý podíl klientů kteří spoří nikoli pro úrokový výnos z vložených vkladů, ale proto, aby získali úvěr ze stavebního spoření se zajímavou úrokovou sazbou. A to Buřinka nabízí. Dnes už hypotéku se sazbou 4,5 % p. a. najdeme jen těžko, sazebníky začínají pětkou. A úvěry bez zajištění zástavním právem jsou ještě dražší. A Buřinka Samozřejmě nejen Buřinka. Některé stavební spořitelny mají sazby úvěru ze stavebního spoření ještě nižší. Ale tento článek je o Buřince. nabízí úvěr na bydlení se sazbou 4,5 % p. a. bez ohledu na způsob zajištění.Modrá pyramida přidává úrokovou prémii, ale snižuje úrokový bonus
Nečekaný krok
Úrokovou sazbu z vkladů na 2,5 % p. a. navýšila jako první MONETA Stavební Spořitelna koncem dubna letošního roku. Že ji bude někdo z konkurentů následovat nebylo tak docela nepravděpodobné. Ale přiznávám, že jsem byl překvapen tím, že to je právě Buřinka. Proč? Protože Buřinka od svého založení změnila úrokové sazby jen pětkrát, a to včetně té dnešní změny. Buřinka zkrátka měnila úrokové sazby svého tarifu stavebního spoření jen velmi málo. I jiné stavební spořitelny drží své sazby beze změny i několik let, ale stabilita Buřinky je v tomto ohledu skutečně výjimečná.
Nejlepší nabídka na trhu – společně s MONETOU
Většinu zájemců o stavební spoření zajímá zhodnocení jejich vkladů. Co tedy Buřinka nabízí? Ve srovnávači stavebního spoření jsou nabídky jednotlivých stavebních spořitelen porovnávány za předpokladu pravidelného spoření 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Za těchto podmínek si u Buřinky nastřádáme 144 325 Kč, což odpovídá čisté úrokové sazbě 5,394 % p. a. Kdybychom chtěli stejný výnos dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen 6,346 % p. a. To proto, že čistá úroková sazba je výnos po odečtení daní. Takové zhodnocení je však dosažitelné jen při sjednání smlouvy online. Smlouvy uzavřené osobně mají vyšší poplatek za uzavření smlouvy (2000 Kč) a vycházejí proto hůře.Abychom byli spravedliví a hlavně přesní, musíme se podívat i na druhé místo. MONETA Stavební Spořitelna má totiž stejnou úrokovou sazbu z vkladů, podobné poplatky za vedení účtu a podobný bonus Od Buřinky dostaneme bonus 2500 Kč, ale 500 Kč zaplatíme za uzavření smlouvy online (při sjednání smlouvy jiným způsobem je poplatek 2000 Kč). MONETA nabízí bonus 2000 Kč. . Není proto divu, že i výsledky jsou podobné. Nabídka Buřinky vychází o 38 Kč lépe, což je skutečně zanedbatelný rozdíl.
Někdo však první být musí. A pro Buřinku mluví také nižší sazba úvěru ze stavebního spoření. U Buřinky jej získáme se sazbou 4,5 % p. a., zatímco u MONETY je úročen 5,49 % p. a.
Autor: Petr Kielar