To nejdůležitější, co byste měli vědět o státní podpoře stavebního spoření
Státní podpora je nejvýše 1000 Kč ročně
Státní podpora se počítá jako 5 % z částky uspořené v kalendářním roce, nejvýše však ze základu 20 000 Kč. Od státu tedy každý rok můžeme dostat nejvýše 1000 Kč. Do částky uspořené v kalendářním roce se započítávají- vklady, které v průběhu roku pošleme na účet,
- úroky po zdanění,
- bonusy a prémie od stavební spořitelny,
- odečítají se poplatky, kterými spořitelna zatíží náš účet
Naspořená částka nad 20 000 Kč se převádí do dalších let
Co se stane, když vložíme více než zmíněných 20 000 Kč. Přebytek, který se nevyužije pro výpočet státní podpory se převede do dalších let. To je příjemné, protože spořitelny dnes často nabízejí různé prémie střadatelům, kteří na začátku spoření pošlou na účet vyšší částku. Když tedy po založení smlouvy dáme na účet 120 000 Kč, máme tím „předplacenou“ státní podporu na šest let dopředu. Ve skutečnosti to bude ještě o něco déle, protože se nám vklady navýší o úroky, ze který dostaneme státní podporu též.Aby se nám vklady automaticky převáděly do budoucna, musíme mít smlouvu o stavebním spoření s nárokem na státní podporu. A to po celou dobu spoření, od založení smlouvy až do konce.
Které stavební spoření je nejvýhodnější?
Státní podpora je od letošního roku poloviční
Ve srovnání s předchozími roky je dnes státní podpora poloviční. Ještě v loňském roce činila až 2000 Kč ročně. Naštěstí se to výnosech ze stavebního spoření projevilo jen málo. Stavební spořitelny dnes nabízejí stavební spoření jako spořicí produkt a jsou si dobře vědomy toho, že musí nabídnout střadatelům zajímavé zhodnocení vkladů.
Proto tři z pěti stavebních spořitelen
Prémii ve výši státní podpory nabízí Buřinka, ČSOBS a MONETA.
Viz srovnání stavebních spořitelen.
nabízejí střadatelům prémii ve výši státní podpory. Když od státu dostaneme státní podporu, spořitelna nám připíše na účet prémii ve stejné výši. K tisícikoruně od státu tak dostaneme další tisícikorunu od spořitelny. Celkem tedy 2000 Kč, což je stejná částka, jako byla do nedávna státní podpora.
Tato prémie ve výši státní podpory je sice časově omezená, ale spořitelny ji obvykle poskytují po dobu prvních šesti let spoření. Což je obvykle dostatečné.
Daň ze stavebního spoření zaplatí málokdo
Od letošního roku podléhá státní podpora dani z příjmů. Daní se jako ostatní příjem podle § 10 odst. 1 písm. q) zákona o daních z příjmů. O zdanění státní podpory se však musíme starat až v roce, kdy ukončíme smlouvu o stavebním spoření a spořitelna nám vyplatí naspořené peníze včetně státní podpory. Do té doby se jedná pouze o zálohu státní podpory.Ostatní příjmy podle § 10 odst. 1 písm. q) jsou od daně osvobozeny, jejich součet nepřesáhne částku 50 000 Kč. Což bude pravděpodobně nejčastější případ. Pak ovšem můžeme na daně zase zapomenout. Příjmy osvobozené od daně se totiž nemusejí ani uvádět do daňového přiznání.
Hlavní je vložit peníze včas
Protože se státní podpora počítá z částky uspořené v kalendářním roce, je důležité, aby byly peníze na účtu stavebního spoření skutečně připsány do konce roku. Není důležité, kdy byly peníze odeslány, ale kdy skutečně dorazí na účet. Nejjistější je samozřejmě převést peníze s dostatečným předstihem. Pokud necháváte vše na poslední chvíli, nezbude než se informovat u vaší banky rychlosti převodu peněz na vaši stavební spořitelnu.Autor: Petr Kielar
Komentáře (0) ke článku
To nejdůležitější, co byste měli vědět o státní podpoře stavebního spoření