Liška nabízí stavební spoření se slevou až 2000 Kč
Vstupní poplatek je častým terčem slev
Všechny stavební spořitelny mají standardní poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření 1 % z cílové částky. A všechny stavební spořitelny také tento poplatek často snižují, aby přilákaly nové klienty. Donedávna byla hlavní sezóna slevových akcí na konci roku, ale letos se začaly objevovat již od začátku roku. A stále se objevují další.Princip těchto marketingových akcí je vždy podobný: při uzavření nové smlouvy je novému klientovi poskytnuta sleva ze vstupního poplatku až do určité maximální výše. Uzavření smlouvy do určité cílové částky je tak zcela zdarma, pro vyšší cílové částky je poplatek snížen o fixní hodnotu.
Od 1. dubna nabízí smlouvy ve slevě i Liška a jde o slevu až do výše 2000 Kč. To znamená, že smlouva o stavebním spoření s cílovou částkou 200 000 Kč je zcela bez poplatku za uzavření smlouvy. A dodejme, že cílová částka 200 000 Kč je pro běžné spoření zcela dostačující.
Podrobné podmínky marketingové akce Lišky
ČMSS měla do konce března podobnou slevovou akci pro smlouvy uzavřené přes internet. Sleva pro online smlouvy tedy včera skončila, ale byla nahrazena slevou jinou. Tentokráte pro všechny, bez ohledu na způsob sjednání smlouvy. Podmínky nové akce jsou následující:- Smlouva o stavebním spoření musí být uzavřena v období od 1. dubna do 20. května 2020.
- Pokud je smlouva uzavřena s cílovou částkou vyšší než 200 000 Kč, je nutno na účet stavebního spoření vložit 1 % z cílové částky převyšující 200 000 Kč. Tuto částku je nutno vložit na účet do 31. 7. 2020.
- Pokud bude ke smlouvě o stavebním spoření do 31. 7. 2020 schválen překlenovací úvěr (meziúvěr), není potřeba vkládat částku podle předchozího bodu.
- Smlouvu je možno ukončit nejdříve po šesti letech spoření. Nárok na zvýhodnění zůstává i v případě, když klient čerpá úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr, a to i před uplynutím této šestileté lhůty.
Sleva se vyplatí
V případě podobných slevových akcí platí, že smlouva uzavřená „ve slevě“ je výhodnější. Zkušení to znají a když plánují uzavřít smlouvu o stavebním spoření, počkají si, až vyhlédnutá stavební spořitelna vyrukuje s nějakou akční nabídkou. Vždy je však nutno zvážit (spočítat), jaký je celkový výnos ze smlouvy o stavebním spoření a také jaké jsou podmínky pro získání slevy.Na stavebkách.cz standardně porovnávám smlouvy o stavebním spoření podle výnosu za 6 let při spoření 1700 Kč měsíčně, přičemž do výpočtu jsou zahrnuty všechny standardní poplatky, státní podpora, úroky a daně. Akční nabídka Lišky zhodnotí naše vklady 3,586 %, což odpovídá nominální sazbě spořicího účtu 4,219 %. To není špatné, ale existují i konkurenční nabídky.
Když se podíváme na srovnání nabídek stavebního spoření, vidíme, že na špičce je akční nabídka RSTS JUNIORKromě výhodné úrokové sazby 1,3 % je zde také sleva na poplatku za uzavření smlouvy až do výše 1500 Kč. pro mladé do 25 let. Pro zájemce od 25 let má RSTS v akci tarif SPOŘENÍSleva na poplatku za uzavření smlouvy až 1500 Kč, bez omezení věkem klienta.
Liška nám v akčním tarifu nabídne po šesti letech spoření o 464 Kč méně než RSTS, což je rozdíl sice ne velký, ale znatelný. Poněkud větším handicapem Lišky je výpočet úroků: základní úroková sazba je 0,6 % a zvyšuje se o úrokový bonus dalších 0,6 %, ovšem pouze pokud klient dodržuje sjednané spoření. Pokud se se svým vklady zpozdí, může o úrokový bonus přijít a úrok pak zůstane pouze 0,6 %.
Autor: Petr Kielar