Stavební spoření se rozjíždí, úvěry však začínají váznout


Stavební spoření je opět „in“!
Oživení zájmu o stavební spoření se očekávalo, dosavadní výsledky však předčily i optimistické prognózy. Důvodů růstu je pravděpodobně více. Základním impulzem je pokračující pokles úrokových sazeb na spořicích účtech. Sazby již klesly natolik, že střadatelé, kteří hledají bezpečné uložení peněz znovuobjevili stavební spoření. To je dále podpořeno změnou zákona, který zjednodušuje ukončování smluv nezletilých dětí.Svou roli hraje i skutečnost, že se objevily zprávy o snižování úrokových sazeb i u stavebních spořitelen a některé stavební spořitelny sazby skutečně snížily. To vždy přispívá (byť dočasně) k oživení zájmu. Klient, který stihne uzavřít smlouvu ještě před zhoršením úrokových sazeb, si své úroky pojistí nejméně na šest let. Zřejmě není náhodou, že nejvyšší nárůst nových smluv hlásí ČMSS, Modrá pyramida a Raiffeisen – tedy stavební spořitelny, které nedávno snížily úrokové sazby, nebo (v případě RSTS) oznámily úvahy ubírající se tímto směrem.
Růst úvěrů zpomaluje
Podstatně horší je situace v úvěrové oblasti. Optimistické tempo z prvních měsíců letošního roku postupně uvadá. Stavební spořitelny sice stále vykazují meziroční růst poskytnutých úvěrů, ale tato hodnota stále klesá.Největší pokles zaznamenala ČMSS (-15,9 %) což se vzhledem k velikosti této stavební spořitelny odrazilo na výsledku celého sektoru. Kromě ČMSS totiž vykázala pokles již jen RSTS, ostatní spořitelny si meziročně polepšily. Nejvíce Modrá pyramida, jejíž růst se sice zpomalil, ale stále činí úctyhodných +69,3 %.
Poslední změny úvěrových nabídek svědčí o tom, že stavební spořitelny jsou si vědomy nepříznivého vývoje a hledají nové obchody zejména v segmentu nezajištěných úvěrů. Zde jim nehrozí konkurence hypotéčních úvěrů, které využívají dnešní nízké ceny peněz, a mohou naopak využít své zkušenosti s financováním menších objemů.
Změny tržních podílů odrážejí výše komentovaný vývoj. Trh nových smluv o stavebním spoření se vyvíjejí víceméně rovnoměrně a změny tržních podílů nepřekračují jedno procento. O to zajímavější je situace v úvěrech. Největší ČMSS ztrácí celých deset procent tržního podílu, i tak ale zůstává jasnou jedničkou na trhu. Naopak o osm procent větší podíl si ukousla Modrá pyramida, která se tak z loňského čtvrtého místa dostává na místo druhé.
Autor: Petr Kielar