Raiffeisenka vylepšuje Felixovo spoření
Jak vypadá Felix?
Tarif Felix není nový, RSTS jej má v nabídce již několik let. Pouze čas od času se mění některé jeho parametry. Základní myšlenkou je nabídnout zájemcům stavební spoření které může sloužit jako spořicí účet. Tedy alespoň v tom smyslu, že nabízí zajímavé zhodnocení vkladů, je bez poplatků a peníze můžeme kdykoli vybrat (samozřejmě opět bez poplatků a sankcí). Toto vše Felix nabízí, ovšem protože se jedná o účet stavebního spoření, má to ještě několik dalších plusů a minusů. Zde jsou ty nejdůležitější podmínky:- Smlouvu v tarifu Felix můžeme uzavřít pouze tehdy, když máme u Raiffeisen stavební spořitelny uzavřenou tzv. souběžnou smlouvu. Tedy jinou smlouvu o stavebním spoření, u které dosud nedošlo k poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.
- Naspořené peníze nelze vybírat po částech, jak jsme tomu zvyklí u běžného účtu. Když budeme peníze potřebovat, musíme ukončit smlouvu a RSTS nám celou naspořenou částku převede na bankovní účet, který si zvolíme. Smlouvu však můžeme vypovědět kdykoli, bez poplatků či sankcí a bez obvyklé tříměsíční výpovědní lhůty.
- I když to tak možná nevypadá, je Felix stále smlouva o stavebním spoření. Musí mít tedy cílovou částku, kterou si však nemůžeme volit. Cílová částka je pevně stanovená na 5 mil. Kč (pro právnické osoby 10 mil. Kč).
- Na druhé straně i když jde o účet stavebního spoření, nemůžeme na něj žádat o státní podporu. Má to svou logiku: když chceme mít možnost smlouvu kdykoli ukončit, mohli bychom se předčasnou výpovědí připravit o státní podporu. Tak jako tak musíme mít platnou jinou (souběžnou) smlouvu o stavebním spoření, na kterou můžeme čerpat státní podporu.
Jak je Felix úročen?
Teď se dostáváme k tomu zajímavému. Základní úroková sazba z vkladů je 0,2 %, případný úvěr ze stavebního spoření je úročen 3,2 %. K základní sazbě však RSTS přidává ještě variabilní část. A ta závisí na tom, jakou variantu Felixe máme sjednanou. Felixové jsou totiž dva.- FELIX s RB je dostupný pouze těm, kdo mají běžný účet u Raiffeisenbank. Pro získání tohoto tarifu je třeba do 3 měsíců po uzavření smlouvy poslat z běžného účtu u Raiffeisenbank na účet Felixe nejméně jednu korunu. Pozor, provedení této platby je velmi důležité! Když máme FELIXe s RB a neprovedeme tuto platbu, zůstane nám účet úročený pouze základní sazbou 0,2 %.
- FELIX bez RB je tarif pro ty, kdo nemají běžný účet u RB.
Pro jistotu, aby nedošlo k záměně, používám označení
- FELIX s RB a
- FELIX bez RB
Dojde-li ke zrušení souběžné smlouvy o stavebním spoření, je variabilní úroková sazba stanovena v nulové výši, vklady se budou úročit jen základní sazbou 0,2 %. Když ale uzavřeme jinou souběžnou smlouvu, variabilní úrok se opět začne účtovat. Úroky se připisují k zůstatku vždy ke konci kalendářního měsíce.
Tarif | FELIX s RB | FELIX bez RB |
Základní úroková sazba | 0,2 % | 0,2 % |
Variabilní sazba zůstatku do 1 mil. Kč | 5,3 % | 4,3 % |
Variabilní sazba zůstatku nad 1 mil. Kč | 0,0 % | 0,0 % |
Shrnutí
Felix je rozhodně zajímavá nabídka, která stojí za zvážení. Zejména varianta s běžným účtem u RB nabízí zhodnocení, které se v konkurenci neztratí. Podmínky pro sjednání Felixe jsou přirozeně omezující. Asi málokomu se vyplatí sjednat si smlouvu o stavebním spoření a běžný účet jen proto, aby si mohl sjednat Felixe. Ale pokud již tyto účty máme, pak může být Felix dobrým přístavem pro naše peníze. V tomto ohledu je příznivé, že Felixe si může pořídit každý, kdo již má smlouvu o stavebním spoření s RSTS a běžný účet u RB. Tedy není nutné sjednávat si nové produkty.
Felix může být zajímavý také pro ty, kdo uvažují o využití stavebního spoření pro získání úvěru. Lákavá je zejména představa, že budeme spořit se sazbou 5,5 % a pak si vezmeme úvěr se sazbou 3,2 %. Velkým omezením je však předepsaná výše cílové částky 5 mil. Kč. Pokud nám tato cílová částka nevyhovuje, není jiné cesty než přejít na tarif SPOŘENÍ.
Autor: Petr Kielar