Německým stavebním spořitelnám ubývají vklady. Důvod je ale jiný, než u nás
Český úprk za vyššími vklady
Podívejme se nejprve, jak to vypadá u nás doma. Vklady na účtech stavebního spoření začaly klesat v roce 2022 a tento trend trvá až dodnes. V prosinci 2021 spravovaly stavební spořitelny vklady klientů v celkovém objemu 369 mld. Kč, v červnu letošního roku to bylo již jen 302 mld. Kč. Za dva a půl roku ze stavebních spořitelen odešlo 67 mld. Kč. Znamená to pokles o 18 %. Jde o nebývale rychlý pokles depozit, proto se k němu pravidelně vracím v měsíčních analýzách, kde také zmiňuji důvody.Stavební spoření je v České republice prodáváno a vnímáno jako spořicí produkt. To má přirozeně své důsledky. Střadatelé stále porovnávají výnosy na svých smlouvách s alternativami. Takže když vzrostou sazby na spořicích účtech, ukončí stavební spoření a peníze převedou jinam. Obzvlášť, když uplynula šestileté vázací doba potřebná pro zachování státní podpory. Přesun vkladů na jiné formy spoření je hlavní příčinou masového odlivu depozit, kterého jsme svědky.
V Německu klesají stavebním spořitelnám vklady pomaleji
Jak vypadá situace v sousedním Německu, tedy ve státě, od kterého jsme systém stavebního spoření převzali? I v Německu došlo k růstu úrokových sazeb a i zde vidíme pokles vkladů na účtech stavebního spoření. Časová souvislost je celkem zřejmá, a mírnější průběh lze vysvětlit odlišnými podmínkami. Přesto jsou příčiny jiné než u nás. Především je potřeba upozornit, že oba grafy mají jiná měřítka. Situaci u nás sleduji přeci jen o něco pečlivěji, proto se dívám skutečně na detaily. Ale když porovnáme porovnatelné, tak v Německu začal objem vkladů klesat až v polovině roku 2023. Prozatím poslední číslo je z června letošního roku, kdy byl meziroční pokles o 2,2 %. To je alespoň prozatím podstatně mírnější pokles než u nás. Je možné vysvětlit tento pokles odchodem spořících klientů za lepšími úroky? Ukazuje se, že nikoli.
V Německu stojí za odlivem vkladů zájem o úvěry
Německé stavební spořitelny zveřejňují řadu informací, které jsou pro sledování těchto speciálních institucí důležité. Dnes využijeme zprávy o pohybech peněz na účtech stavebního spoření. Ty klíčové jsou na následujícím grafu. K dispozici jsou sice měsíčně, ale s ohledem na sezónnost použijeme roční souhrny.Největší položkou jsou nové vklady připsané na účty stavebního spoření (v grafu modře). Zde není v posledních letech nic zajímavého k vidění. Významný pohyb ale vidíme u dalších dvou položek. Objem přidělení bez překlenovacích úvěrů v roce 2023 významně narostl (červeně) a naopak klesl objem výplat ze smluv ukončených výpovědí (zeleně). Co to znamená?
Vypovězené smlouvy jsou ty, které u nás rostou a jsou hlavní příčinou objemu vkladů. V Německu je tomu naopak, vkladů vyplacených na vypovězené a ukončené smlouvy je v roce 2023 znatelně méně, než v letech předchozích! Střadatelé u našich sousedů neodcházejí za výhodnějším úročením jinam. Výpovědí naopak ubývá. Co tedy způsobuje pokles objemu vkladů?
Vysvětlení musíme hledat za čísly, které jsou v grafu reprezentovány červeně. To jsou výplaty vkladů z přidělených smluv o stavebním spoření. A to pouze z těch, u kterých došlo k přidělení nového úvěru ze stavebního spoření. Tedy takového úvěru, kterému nepředcházel úvěr překlenovací. Jak je to možné?S růstem úrokových sazeb zdražují všechny úvěry na bydlení – ovšem s výjimkou úvěrů ze stavebního spoření. Ty mají úrokové sazby předem pevně sjednané a neměnné. Proto se v období rostoucích sazeb stávají úvěry ze stavebního spoření velmi zajímavé. Rostoucí úrokové sazby tedy zvyšují zájem o úvěry ze stavebního spoření. Klienti stavebních spořitelen začnou uplatňovat své nároky na levné úvěry. Před výplatou úvěru jim však stavební spořitelna vyplatí částku naspořenou na účtu stavebního spoření. A to je ta červená čára v grafu, která v roce 2023 začala růst a způsobuje pokles vkladů.
Proč je v Německu méně vypovězených smluv?
V Německu není primárním cílem stavebního spoření zhodnocování úspor. Hlavním cílem je získání úvěru na bydlení a spoření je jen prostředkem k naplnění tohoto cíle. Takže když začnou růst úrokové sazby, začne být stavební spoření zajímavé, protože se tím zdůrazní výhoda levného úvěru. Majitel smlouvy o stavebním spoření tedy při vysokých úrokových sazbách rozhodně nemá tendenci smlouvu ukončit. Ukončením smlouvy by se totiž připravil o výhodný úvěr!To je hlavní důvod, proč klesají objemy vkladů na účtech německých stavebních spořitelen. Klienti sice méně vypovídají své smlouvy, ale o to víc využívají možnosti výhodného úvěru.
Pozitivní srpnové výsledky stavebních spořitelen
Úrokové, nebo likviditní riziko?
Nabízí se otázka, kde jsou na tom stavební spořitelny lépe? U nás, nebo v Německu? Nechme stranou skutečnost, že v Německu pokles depozit teprve začíná a je (zatím) nižší, než u nás. I když jsou mechanizmy různé, výsledek je přeci stejný – spořitelnám ubývají peníze! Nebo ne?Rozdíl je zcela zásadní. U nás je odliv způsoben nespokojeností klientů s nízkým úročením vkladů. Proto české stavební spořitelny v průběhu jediného roku (2022) navýšily ve svých tarifech úročení vkladů z jednoho procenta na trojnásobek. A tyto sazby jsou po dobu šesti let neměnné. Že se to v budoucnu propíše do výsledovek stavebních spořitelen, je nasnadě.
V Německu problémy s nákladovými úroky nemají. Úrokové sazby tarifů stavebního spoření zůstávají stejné, jako byly před několika lety. Odliv vkladů není způsoben nespokojeností střadatelů s nízkým zhodnocením vkladů. Pro německé klienty je nízký úrok z vkladů cenou za levný úvěr. Německé stavební spořitelny tedy nebojují s úrokovými sazbami, ale s likviditou. Kdyby byly nároky na levné úvěry ze stavebního spoření vyšší, než primární zdroje (tedy vklady), pak by nastal skutečný problém. Kdyby došla levná depozita klientů, musely by si stavební spořitelny draze půjčovat na trhu, aby mohly poskytovat levné úvěry. To by hodně bolelo. Ale s tím si umí stavební spoření poradit. Historie stavebního spoření (ta německá) je de facto historií boje s likviditou. Tyto boje skončily až v 90. letech minulého století, ale zanechaly zkušenosti a nástroje jak ve stavebních spořitelnách, tak i u jejich regulátorů. Neexistuje finanční instituce, která je proti likviditním problémům obrněna lépe, než stavební spořitelna. A k tomu nutno dodat, že současný stav je v tomto ohledu zcela bezproblémový a o použití nástrojů na záchranu likvidity není v dohledné době potřeba ani uvažovat.
Autor: Petr Kielar
Komentáře (0) ke článku
Německým stavebním spořitelnám ubývají vklady. Důvod je ale jiný, než u nás