Lednové obchody stavebních spořitelen pokračují v trendu loňského roku

14. 2. 2016 | (ČTK) Tuzemské stavební spořitelny poskytly v lednu úvěry za 3,4 miliardy korun, meziročně o 18 procent více. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření klesl. Spořitelny uzavřely necelých 36.000 nových smluv, meziroční pokles je tak více než pětinový.
Stavební spořitelny očekávají růst
Asociace českých stavebních spořitelen letos čeká růst úvěrů o 12 procent a rovněž růst počtu nových smluv. Sjednávání nových smluv totiž podle tajemníka asociace Jiřího Šedivého nabere během roku na dynamice a poroste o zhruba pět procent. „Produkt nabízí i v prostředí nulových úrokových sazeb solidní výnos. Postupně roste počet klientů, kteří stavební spoření po roce či dvou opět objevují,“ uvedl. Ještě optimističtější je předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura: „Předpokládám, že v letošním roce poroste zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, zájem by se letos mohl zvýšit minimálně o deset procent“.Podíly na trhu stavebního spoření
V oblasti nových smluv o stavebním spoření se dařilo ČMSS (Liška), která oproti lednu loňského roku navýšila svůj tržní podíl o 9 procentních bodů. A z grafu je patrné, že svůj díl vzala všem konkurentům, s výjimkou Wüstenrotu.Výrazně si polepšila i SSČS (Buřinka), a to z 10 na 14 % a Wüstenrot ze 3 na 6 %. Násobné zlepšení Wüstenrotu již bylo několikrát komentováno, jde z velké míry na vrub nízké loňské základně. Ostatní spořitelny ztrácejí. Největší pokles vykázala ČMSS, u které byl naopak loňský leden neobyčejně úspěšný a nadprůměrný loňský výkon se nepodařilo zopakovat.
Lednové výsledky zpravidla nebývají příliš reprezentativní, na základě těchto údajů není vhodné činit rozsáhlé závěry. Uvidíme, co přinesou měsíce další.
Autor: Petr Kielar