Červnové obchodní výsledky stavebních spořitelen

analýza obchodní výsledky
16. 7. 2023 | Stavební spoření je v útlumu, meziroční pokles zájmu o nové smlouvy i o úvěry je dvouciferný.
Od ledna do konce června sjednaly stavební spořitelny 237 454 nových smluv o stavebním spoření, což je o 14 % méně než v roce předchozím. Objem poskytnutých úvěrů meziročně klesl o 55 % na 17,6 mld. Kč. Ukazují to statistiky stavebních spořitelen zveřejněné ČTK.

Databanka obchodních výsledků

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření byl v červnu v podstatě stejný jako v květnu, ale velmi dobrý výsledek loňského roku přispěl k dalšímu prohloubení celkového propadu na -14 %. Stavební spoření je dnes v nezávidění hodné situaci, kdy jsou vysoké úrokové sazby na spořicích účtech a současně se očekává snížení státní podpory. Stavební spořitelny by sice měly participovat na programu Zelená úsporám, ale na detailech spolupráce se státem se teprve pracuje.

Nízký, ale již stabilizovaný je zájem o nové úvěry. Vysoké úrokové sazby významně snížily zájem nejen o klasické hypotéky, ale i o úvěry stavebních spořitelen. Přitom je zajímavé, že u stavebních spořitelen došlo k výraznému meziročnímu propadu zajištěných úvěrů (hypoték) o 77 %, zatímco objem nezajištěných úvěrů klesl jen nepatrně o 4 %.

Nové smlouvy o stavebním spoření

Nejlepší výsledky v prvním pololetí vykazuje ČSOBS, která na čísla loňského roku ztrácí jen necelých 7 %. To se pozitivně projevuje i na tržním podílu, který vzrostl na 30 %. Je třeba dodat, že marketingové akce stavebních spořitelen jsou v poslední době velmi utlumené. Je to logické, protože je velmi obtížné propagovat stavební spoření v situaci, kdy se pracuje na snížení státní podpory. Změnu lze očekávat nejdříve poté, co bude jasné definitivní znění zákona o stavebním spoření, kterým jsou stanoveny podmínky státní podpory.

Objemy nově poskytnutých úvěrů

V úvěrové oblasti jsou výsledky jednotlivých spořitelen velmi podobné. Nejmenší meziroční pokles vidíme u Buřinky (SSČS), jejíž výhodou je dlouhodobá koncentrace na nezajištěné úvěry. Tedy právě na ty úvěry, kterých se pokles zájmu dotkl nejméně. Tím, že se Buřinka dlouhodobě profiluje na stabilním tržním segmentu, má oproti konkurenci výhodu.

Databanka obchodních výsledků

Autor: Petr Kielar

SDÍLEJTE ČLÁNEK