Buřinka má nové podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření
Na rozdíl od překlenovacích úvěrů má úvěr ze stavebního spoření pevnou a zákonem omezenou úrokovou sazbu. V případě Buřinky je to 4,5 %. To je v dnešní situaci velmi zajímavé a vyplatí se o takové variantě uvažovat.
Úvěr ze stavebního spoření kdykoli po dvou letech
Buřinka v květnu provedla zásadní změnu v podmínkách pro poskytování úvěrů ze stavebního spoření. Obecně platí, že u stavebních spořitelen musí být před poskytnutím úvěru ze stavebního spoření splněny tři podmínky:- Klient musí spořit alespoň dva roky.
- Smlouva musí dosáhnout předepsaného hodnotícího čísla.
- Na smlouvě musí být naspořena předepsaná částka.
V říjnu se vyplatí splatit hypotéku stavební spořitelny, které do fixace zbývá 3 až 5 let
Úvěr je omezen cílovou částkou a naspořenou částkou
Okamžik pro získání úvěru se tedy maximálně zjednodušil. Složitější je to naopak s výší úvěru. U stavebního spoření platí, že úvěr ze stavebního spoření nesmí překročit rozdíl mezi cílovou částkou a naspořenou částkou. Toto omezení u Buřinky zůstává. Přidává se však ještě jedno další pravidlo: výše úvěru nesmí překročit dvojnásobek naspořené částky.V optimálním případě tedy naspoříme 1/3 cílové částky a čerpáme úvěr ve výši 2/3 cílové částky.
Cílová částka zůstává klíčová
Buřinka změnila i výpočet vstupního poplatku. Jeho výše nově nezávisí na cílové částce a je při sjednání smlouvy online 500 Kč, jinak 2000 Kč. Zároveň je minimální cílová částka 500 000 Kč. Zdálo by se tedy, že se vyplatí nastavit cílovou částku hodně vysokou (třeba 10 mil. Kč) aby nám nebránila ani ve spoření ani v čerpání úvěru. Ale není to tak jednoduché.V platnosti totiž zůstává i další pravidlo, podle kterého je měsíční splátka úvěru ze stavebního spoření 0,55 % cílové částky. Když si zvolíme příliš vysokou cílovou částku, zavážeme se tím k vysokým splátkám úvěru. Proto je rozumné nastavit si od samotného počátku cílovou částku tak, aby co nejlépe odpovídala našim potřebám. Stále platí, že cílová částka by měla odrážet objem peněz, které chceme ze stavebního spoření získat: tedy částka kterou chceme naspořit plus úvěr ze stavebního spoření.
Když uděláme odhad špatně, můžeme stavební spořitelnu požádat o změnu cílové částky. Cílovou částku je možno zvýšit i snížit. Ale pozor, každá změna smlouvy vyžaduje souhlas obou stran. Stavební spořitelna může, ale nemusí s takovou změnou souhlasit. Proto je dobré volit cílovou částku uvážlivě a co nejpřesněji od samotného počátku.
Úvěr ze stavebního spoření od Buřinky
S tím jak rychle rostou úrokové sazby úvěrů se stávají úvěry ze stavebního spoření více a více zajímavé. Jejich úroková sazba totiž nesmí ze zákona převýšit úrokovou sazbu z vkladů o více než tři procentní body. Buřinka úročí vklady 1,5 %, takže úvěr ze stavebního spoření má sazbu 4,5 %. To je podstatně méně, než jsou dnešní sazby hypoték. Přitom tato sazba platí i pro úvěry bez zajištění nemovitostí!Úvěr ze stavebního spoření samozřejmě nemá jen pozitiva. Na jeho poskytnutí je potřeba myslet předem, protože může být poskytnut nejdříve po dvou letech spoření. Jeho výše je omezena cílovou částkou a naspořenou částkou. Minimální měsíční splátka je 0,55 % cílové částky, což odpovídá maximální době splatnosti kolem 11 let.
Podmínky pro získání úvěru | Úvěr je možno získat kdykoli po dvou letech spoření. |
Maximální výše úvěru | Dvojnásobek naspořené částky, nejvýše však cílová částka snížená o naspořenou částku. |
Úroková sazba | 1,5 % p. a. |
Splátka úvěru | 0,55 % cílové částky. |
Poplatek za poskytntí úvěru | Zdarma. |
Poplatek za vedení účtu | 310 Kč ročně. |
Autor: Petr Kielar