Nová zelená úsporám dočasně pozastavila příjem žádostí, zvýhodněné úvěry běží dál

Nová zelená úsporám pozastavena, ne však zcela
Státní fond životního prostředí před několika dny informoval o pozastavení příjmu žádostí v programu Nová zelená úsporám. Důvodem je velký zájem žadatelů, kteří vyčerpali prostředky alokované pro letošní rok. Stanislava Bayerová z oddělení komunikace SFŽP upřesnila, kterých žádostí se pozastavení týká: „Příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám je v tuto chvíli uzavřen pro rodinné domy, SVJ a bytová družstva a bytové domy ve vlastnictví fyzických a právnických osob z důvodu vyčerpání alokací v jednotlivých výzvách. Do 19. prosince mohou získat dotaci ještě zranitelné domácnosti, a to na výměnu kotlů a topidel na pevná fosilní paliva. Příjem žádostí běží i nadále pro obce a veřejný sektor na renovace bytových domů.“Zájemci o dotace, kteří žádost již podali, se však nemusejí obávat. „I přes uzavření příjmu nových žádostí pokračuje administrace již podaných žádostí bez omezení. Všechny podané žádosti budou nadále standardně vyhodnocovány, schvalovány a vypláceny. Žadatelé, jejichž žádost bude schválena, tedy žádosti s vydaným kladným Rozhodnutím ministra, obdrží zálohu nejpozději na začátku příštího roku,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.
Připravuje se pokračování dotací v roce 2026
SFŽP v tiskové zprávě uvedl, že program má již nyní zajištěné další finanční prostředky – z Modernizačního fondu a z výnosů z emisních povolenek, a to v návrhu rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR na rok 2026, který schválila vláda 30. září 2025. Ty mohou v budoucnu doplnit také prostředky z připravovaného Sociálně klimatického fondu, určené pro pomoc zranitelným domácnostem.Nad dalším pokračováním programu se již rozběhly pracovní kulaté stoly s příslušnými oborovými asociacemi a sdruženími, a po vyhodnocení stávající ukončené etapy budou připraveny návrhy na jeho pokračování. Nicméně zda, kdy a v jaké podobě budou výzvy otevřeny, záleží na nové vládě a ministrovi.
Dotované úvěry běží dál
K dotacím mohou banky poskytovat zvýhodněné úvěry ve výši až do dvojnásobku poskytnuté dotace. Podle sdělení Stanislavy Bayerové bylo do konce října 2025 vyčerpáno 3,4 mld. Kč z celkem vyhrazeného objemu 5 mld. Kč. Poskytování zvýhodněných úvěrů tedy běží dál. Objem zdrojů se sice zmenšuje, ale jejich vyčerpání se očekává až na začátku jara. I zde bude rozhodnutí o dalším pokračování v rukou vlády a ministra.Zvýhodněné úvěry poskytují čtyři stavební spořitelny a jedna banka. Rozhodující objem (více než 99 %) však tvoří úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami. Úvěry jsou poskytovány bez zástavy nemovitosti a s dostatečně dlouhou dobou splatnosti, která je 20 až 25 let. Objem úvěru může být až dvojnásobek dotace, průměrná výše jednoho úvěru se pohybuje kolem 1,5 mil. Kč.
Jak je to s pohádkou o překlenovacím úvěru
Zvýhodněná sazba zůstane na 3,05 %
Hlavní výhodou dotovaných úvěrů je jejich nízká úroková sazba. Určuje ji roční procentní sazba nákladů (RPSN), která kromě úroků zahrnuje i poplatky a případné další náklady související se splácením úvěru. Hodnotu RPSN stanovuje SFŽP dvakrát ročně podle vývoje úrokových sazeb na trhu. Limitní hodnota RPSN dotovaných úvěrů je nastavena jako polovina úrokové sazby komerčních nezajištěných úvěrů na bydlení. Od konce února 2025 nesmí RPSN dotovaných úvěrů překročit hodnotu 3,05 %. Stejný limit bude platit i pro úvěry poskytnuté v první polovině roku 2026.Autor: Petr Kielar









Komentáře (0) ke článku
Nová zelená úsporám dočasně pozastavila příjem žádostí, zvýhodněné úvěry běží dál