Srovnávač stavebního spoření nově informuje o srovnatelné sazbě spořicího účtu

Čistá úroková sazba je přesná, ale obtížně představitelná
Definici čisté úrokové sazby je v Encyklopedii stavebního spoření věnován samostatný článek. Stručně však můžeme říci, že čistá úroková sazba je taková sazba, kterou by musel být úročen ideální spořicí účet, aby dosáhl stejného výnosu jako stavební spoření. Nejlépe je to vidět na konkrétním příkladu:Řekněme, že na účet stavebního spoření budeme ukládat 1700 Kč po dobu 6 let a naspoříme si 139 143 Kč. To je částka, kterou nám stavební spořitelna po šesti letech vyplatí, zahrnuje tedy vklady navýšené o úroky, státní podporu, různé bonusy a prémie od stavební spořitelny. Naopak je nižší o poplatky a o daň z úroků.
Kdybychom chtěli stejnou částku naspořit na ideálním spořicím účtu, musel by být úročen sazbou 4,25 %. Ideální spořicí účet je takový, který nemá žádné poplatky, připisuje úroky k jistině jednou měsíčně a jeho úroky nepodléhají zdanění.
Takový ideální spořicí účet ovšem neexistuje, protože úroky podléhají dani z příjmů. Proto je ve srovnávači uváděna i srovnatelná sazba spořicího účtu.
Srovnatelná sazba spořicího účtu
Srovnatelná sazba spořicího účtu je taková úroková sazba, kterou by musel být úročen reálný spořicí účet, abychom na něm naspořili stejnou částku jako stavebním spořením. Když budeme na reálný spořicí účet ukládat 1700 Kč měsíčně po dobu 6 let a chceme naspořit 139 143 Kč, pak tento účet by musel být úročen sazbou 5,0 %.Tento výsledek můžeme získat buď pomocí kalkulátoru, nebo jednoduše z čisté úrokové sazby. Stačí čistou úrokovou sazbu vydělit číslem 0,85 – tím ji navýšíme o 15% daň z úroků.
Srovnatelná sazba spořicího účtu je tedy dobře představitelný ukazatel, který říká, jakou sazbou by musel být úročen reálný spořicí účet, abychom na něm dosáhli stejného zhodnocení, jako stavebním spoření.
Proč právě spořicí účet?
Stavební spoření je specifický spořicí produkt a jeho srovnání s jiným způsobem spoření bude vždy pokulhávat. Nejblíže má však ke spořicímu účtu, protože jak spořicí účet tak i stavební spoření mají společné některé klíčové vlastnosti:- Jsou určeny ke spoření.
- Umožňují postupné přidávání vkladů.
- Jde o bezpečné uložení peněz, vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše ekvivalentu 100 000 euro (přibližně 2,5 mil. Kč).
Na druhé straně jsou mezi oběma produkty rozdíly:
- Úroková sazba na účtu stavebního spoření je nejméně v prvních šesti letech pevná, stavební spořitelna ji nesmí změnit. Úroková sazba spořicího účtu se může změnit kdykoli.
- Vklady jsou na účtu stavebního spoření vázány na dobu šesti let. Peníze nelze vybírat po částech, je nutné celé spoření ukončit. Spoření je možno ukončit kdykoli, ale za cenu ztráty státní podpory, což se projeví poklesem výnosu. S penězi na spořicím účtu je možno libovolně nakládat.
Mohli bychom tedy používat i srovnatelnou sazbu termínovaného vkladu. Byla by číselně stejná, protože i termínované vklady jsou daněny stejnou 15% daní. Rozdíl by byl pouze v označení. Nevýhodou termínovaných vkladů je ale jejich menší popularita, proto používáme spíše srovnání se spořicím účtem.

Jaké výhody má bonus ve výši státní podpory a které stavební spořitelny ho nabízejí?
Spoření není investování
Zcela nesprávné by bylo porovnávat stavební spoření s investicemi – ať už do dluhopisů, akcií, komodit, nemovitostí, nebo podílových či jiných fondů. Investice jsou totiž spojeny se zásadně odlišnou mírou rizika.Vklady fyzických osob na bankovních účtech jsou ze zákona pojištěny, a to včetně úroků. To se týká i stavebního spoření, spořicích účtů a termínovaných vkladů. Tyto spořicí produkty jsou proto vhodné pro ukládání peněz o které nechceme přijít. Jistota, že si vložené peníze po určité době opět odneseme, je totiž v podstatě stoprocentní.
U investic je mnohem větší riziko, že se nám z vložených peněz vrátí pouze část. Riziko investování je na druhé straně kompenzováno větším možným výnosem. Rozdíly mezi riziky (výnosy) různých investic jsou však obrovské. Typicky například investice do státních dluhopisů znamenají nízké riziko spojené s nízkým výnosem. Naproti tomu investice do akcií mohou během krátké doby přinést jak stoprocentní zisk, tak i ztrátu podstatné části vložených peněz.

Autor: Petr Kielar
Komentáře (0) ke článku
Srovnávač stavebního spoření nově informuje o srovnatelné sazbě spořicího účtu