Už dvaadvacet let tu s námi žije stavebko
Pokračovat bychom mohli tím, že stavební spořitelny od vstupu na český trh v roce 1993 do současnosti půjčily lidem přes 700 miliard korun. Že téměř polovinu z těchto prostředků lidé použili na rekonstrukce a modernizace rodinných domů a bytů. A další prostředky na pořízení starší nemovitosti a samozřejmě i na koupi nebo výstavbu nové.
Navázat bychom mohli i tím, že úvěry stavebních spořitelen dokázaly v naší zemi výrazně přispět k vylepšení bytové situace, přesto nejčastější příčinou domácích hádek je právě bydlení. A proč? Prostě proto, že střecha nad hlavou je hned po zdraví druhou nejvážněji pociťovanou životní prioritou. Tedy i důvodem mít co řešit se svou drahou polovičkou.
O stavebku se říká, že naučilo lidi spořit. Spíše by se hodilo říci, že mnoho lidi naučilo spořit důsledně a pravidelně. A stejně tak naučilo vnímat jako realitu to, že nic netrvá věčně a že třeba i zcela nový dům či byt, případně čerstvě zrekonstruované bydlení si za čas řeknou o své. Jinými slovy stavebko naučilo mnoho lidí myslet na budoucnost a brát tento finanční produkt jako jakési zdravotní pojištění domova. Nashromáždit hotovost a ještě si spořením vytvořit nárok na výhodný úvěr.
Celých dvaadvacet let provázejí stavební spoření také diskuse o tom, zda je stavebko výhodné, nakolik se vyplatí jeho úvěry. A souběžně s tím i to, zda je stavebko pro stát spíše zátěží, nebo přínosem. Není pochyb, že podobné diskuse budou pokračovat.
Podstatné je, že vstupem na český trh vnesly stavební spořitelny do tehdy vznikajícího a nestabilního bankovního prostředí dávku jistoty, transparentnosti a také předpoklad solidního výnosu. A postupně se staly i pilířem financování bytových potřeb obyvatel.
Významným efektem stavebního spoření je i podpora růstu zaměstnanosti. Za stovkami miliard korun naspořených na stavebním spoření a dalšími stovkami miliard z úvěrů je samozřejmě vidět ohromné množství materiálů a zboží, které někdo musel vyrobit, nabídnout, zobchodovat, a služeb, které někdo v konečném důsledku musel proměnit v realizované záměry.
I proto má velkou váhu, že do současnosti si lidé do stavebních spořitelen přišli pro 2,2 milionu úvěrů na pořízení nebo vylepšení domova. Pozoruhodné přitom je, že o více než milion úvěrů z tohoto celkového počtu si lidé řekli u Lišky – za těch dvaadvacet let podobný zájem o úvěry na bydlení žádná jiná společnost v ČR nezažila.
Aktuální sazby největší stavební spořitelny naleznete na https://www.cmss.cz/stavebni-sporeni.