KOMERČNÍ PREZENTACE

Státní půjčky pro mladé v roce 2023 nejsou. Mají ještě šanci bydlet ve vlastním?

komerční prezentace
18. 5. 2023 | Jak si zajistit bydlení ve vlastním při dnešních cenách nemovitostí a rostoucích sazbách hypoték? Máme několik tipů!
Mladí lidé by rádi bydleli ve vlastním, ale s rostoucími cenami nemovitostí, vysokých úroků u hypoték a nejisté doby se jim cesta ke splnění takového snu komplikuje. Jako možnosti mají, když chtějí bydlet ve vlastním a je to vůbec reálné?

Vyplatí se ještě úvěry na bydlení?

K cestě za vlastním bydlením jsou cesty v podstatě dvě. Buď stavět svépomocí, ale dlouho a s nejistým výsledkem a nekonečnou prací nebo si na stavbu půjčit. První možnost není pro každého reálná, a ne tolik pohodlná, proto se zaměříme spíše na tu druhou možnost. A začneme úvěry na bydlení, které stále patří k těm nejoblíbenějším.

I když se úrokové sazby hypoték zvedly poměrně markantně, současné době je to v průměru 6 %, stále jde o jeden z nejvýhodnějších úvěrů, když chcete bydlet ve vlastním nebo rekonstruovat. Protože ručíte nemovitostí a jde o účelovou půjčku, máte možnost půjčit dostatečnou částku s rozložením splátek do mnoha let. Dnes již žádná instituce nepůjčí celou částku, proto musíte mít našetřený nějaký obnos, například 20 % z ceny nemovitosti. Někdy se to dají chybějící peníze řešit úvěrem jako kombinací s hypotékou, ale to je dost rizikové řešení.

Ač se to nemusí zdát, není tak špatná doba na hypotéku. Ceny nemovitostí klesají a přesto, že jsou úroky teď vysoké, mohou během času zase klesnout, kdežto hodnota vašeho bydlení pravděpodobně stoupne.

Dalšími známými variantami úvěrů na bydlení je úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr nebo méně známá americká hypotéka, která je oproti té klasické neúčelová.

Spotřebitelský úvěr není dobrou volbou

Možná by vás napadl také běžný spotřebitelský úvěr. Ten se ale na pořízení nemovitosti nehodí. Poskytovatelé nenabízí tak vysoké částky a úroková sazba by v tomto případě byla nevýhodná a příliš vysoká. Tím, že zde většinou nemusíte ničím ručit a jde o neúčelové půjčky, jsou dražší a méně výhodně než hypotéka. Vyplatí se vám pouze na rekonstrukci, nákup spotřebičů, případně na doplacení částky, která vám chybí, abyste získali hypotéku.

Státní půjčky pro mladé už nezískáte

Na úvěrovém trhu existovaly také úvěry na bydlení pro mladé, které poskytovalo Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Státního fondu rozvoje investic. Občas se můžete také setkat s pojmem půjčka pro novomanžele. Ta ale ve skutečnosti neexistuje. Fungovala v dobách socialismu. Tak jako tehdy i dnes mají mladé rodiny o takový druh úvěru neskutečný zájem. Prostředky šly využít na pořízení či modernizace vlastního bydlení. Například v loňském roce byly prostředky vyčerpány již v dubnu, a to byl stanoven limit 700 milionů. Bylo nutné splnit několik podmínek:
  • žádat mohli manželé nebo registrovaní partneři, pokud byl alespoň jeden z nich ke dni podání žádosti mladší 40 let.
  • podmínkou byla péče o dítě mladší 15 let.
  • žadatelé nesměli vlastnit žádnou nemovitost.
  • úvěr měli zapovězený také nájemci v družstevním bytě.
Bohužel pro letošní rok se změnily podmínky, peníze nejsou, a tak program otevřený není. Ovšem vzhledem k tomu, že nyní byl stanoven úrok 7,43 procenta a maximální částka na výstavbu nebo koupi domu 3,5 mil. Kč nebo 3 mil. Kč na pořízení bytu je poměrně nízká, nebyl tento úvěr ani příliš výhodný a mnoho odborníků se přiklání k tomu, že aby se mladým lidem vyplatil, muselo by dojít k jeho velké proměně.

Změňte plány a postavte menší dům

Dostupnou možností pro ty, kdo chtějí mít vlastní bydlení, jsou malé a modulární domy. Možná jste si vysnili obrovskou vilu s velkou zahradou, ale na to dosáhne jen málo lidí. Menší montovaná dřevostavba ovšem umí být ještě kouzelnější a dokáže ušetřit spoustu peněz. Dnes se dá postavit takový dům v různých variantách. Čím dál více jsou k vidění také menší mobilní domy upravené k trvalému bydlení. I ty dnes, za použití moderních materiálů, dokáží nabídnout prostorné, pohodlné a cenově příznivé bydlení.

Renovujte

Cenově dostupná je renovace starého domu. Pokud netrváte na lokalitě, porozhlédněte se po starších vesnických domech a zástavbách ve vašem okolí nebo zkuste úplně jiné místo. Tato varianta je vhodná právě pro mladé, kteří většinou ještě nemají problém se kamkoliv odstěhovat a změnit prostředí. Jen pozor při koupi takového domečku. Určitě přizvěte nějakého odborníka, který zhodnotí, zda se vůbec vyplatí kupovat a nevyjde vás renovace na víc peněz, než stavba nebo koupě nového.

Využijte dotace

Ač nepomůže dotace získat bydlení, mohla by ušetřit statisíce. Stačí se zapojit do programů Nová zelená úsporám, kde lze zažádat o několik dotací. Ať už jde o výkop vlastní studny, tepelné čerpadlo, čističku odpadních vod nebo příspěvek na solární zařízení, zateplení a mnoho dalšího. V tomto ohledu se ale určitě zeptejte odborníka, který vám pomůže s vyřízením. Realizaci je obvykle nutné uhradit předem a dotace přijde později. Ovšem u projektu Nová zelená úsporám Light, která je určena nízkopříjmovým domácnostem to tak není a peníze mohou být vyplaceny předem.

Mají mladí lidé šanci bydlet ve vlastním?

Odpověď je jednoznačná. Určitě šanci mají. Je ale důležité skutečně šetřit, pár let se třeba i držet zkrátka, aby naspořili dostatečnou sumu na hypotéku nebo ukládat úspory do stavebního spoření. Tam ovšem nelze říct, jak bude vypadat jeho podoba v budoucnu a zda se vůbec vyplatí. Také si musí zjistit veškeré informace o možnostech, které jim jsou v tomto státě k dispozici a využít všechno, co jde a vyplatí se.

KOMERČNÍ PREZENTACE
SDÍLEJTE ČLÁNEK