Kdo může žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám?

Dotace pro rodinné domy
Připomeňme si stručně, že je řeč o dvou dotačních titulech:- Oprav dům po babičce je dotace pro komplexní renovace rodinných domů , přičemž za komplexní se považuje jen taková renovace, která zahrnuje důkladné zateplení. Z dotace je však možné financovat i další opatření, jako je výměna kotle nebo solární ohřev vody, ale vždy jen jako doplněk ke komplexnímu zateplení. Nově (od února 2025) je možné získat dotaci z titulu Oprav dům po babičce i pro výstavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností.
- Nová Zelená úsporám Light je dotace pro dílčí rekonstrukce, není zde tedy vyžadováno komplexní zateplení.
Co tedy musí žadatel splňovat?
Žadatel musí vlastnit podporovanou nemovitost
Žadatelem musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, na kterou o podporu žádá. Tato nemovitost současně nesmí být spoluvlastněna právnickou osobou, popř. nesmí být ve správě podílového nebo svěřenského fondu.Nemovitost může být v omezeném rozsahu používána i k ekonomické činnosti. Je zde tedy možné podnikat, mít provozovnu nebo část nemovitosti pronajímat. Ale pozor, tímto způsobem je možné využívat nejvýše 20 % celkové plochy podporované nemovitosti.
Dotaci Oprav dům po babičce je možné využít i na výstavbu nízkoenergetického domu. Zde platí, že pokud je nemovitost ještě ve výstavbě, musí být žadatel stavebníkem a současně se po dokončení výstavby této nemovitosti také stát jejím prvním vlastníkem.
Zdánlivě samozřejmou podmínkou je právo žadatele nakládat s nemovitostí v plném rozsahu. To znamená, že o dotaci nemohou žádat osoby, kterým je omezeno právo s nemovitostí nakládat z důvodu exekuce nebo insolvence. Zástavy z důvodu hypotéky a půjčky naopak nevadí.
Užívání dotované nemovitosti k bydlení
Kromě toho, že žadatel musí vlastnit nemovitost, na kterou o podporu žádá, je také nutné, aby měl v této nemovitosti trvalý pobyt a užíval ji pro své bydlení. Podmínku trvalého pobytu a užívání nemovitosti k bydlení musí splňovat nejen žadatel, ale i všichni členové jeho domácnosti. Výjimkou je osamostatnění dítěte, které bylo členem domácnosti. Podmínka je splněna také v případě, kdy žadatel v tomto domě nemá trvalý pobyt, ale má zde trvalý pobyt jeho příbuzný v přímé linii se svojí domácností, který ostatní podmínky splňuje.Podmínka trvalého pobytu a užívání nemovitosti k bydlení musí být splněna ode dne doložení realizace po tzv. dobu udržitelnosti, která je stanovena na 5 let.
Vlastnictví nejvýše dvou nemovitostí
Při žádosti o dotaci se nezkoumá příjem žadatele ani jeho majetek, ovšem s jednou výjimkou, a to je vlastnictví nemovitostí. Žadatel a všichni členové domácnosti smí vlastnit nejvýše dvě stavby pro bydlení nebo podíly na takových nemovitostech, a to včetně bytů v bytovém domě nebo podílů v bytovém družstvu. Tato podmínka musí být splněna k datu podání žádosti, a dále po dobu celkové realizace projektu, až po doložení jeho dokončení.O podmínce vlastnictví dalších nemovitostí se diskutuje od začátku spuštění Nové zelené úsporám. Dříve žadatel nesměl vlastnit více než jednu nemovitost. Tím ovšem byli vyloučeni například žadatelé, kteří nemovitost zdědili, ale reálně ji neobývali. To se však již změnilo a dnešní úprava je mnohem vstřícnější.

Buřinka nabízí až 3 miliony na financování úsporného bydlení bez zástavy nemovitosti
Dlužit státu se nevyplatí
Aby byl žadatel úspěšný, musí řádně plnit své povinnosti vůči státu. Nesmí mít závazky po lhůtě splatnosti u finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení, Státního fondu životního prostředí, Ministerstva či jiného orgánu veřejné správy. Také nesmí být na seznamu pro mezinárodní sankce. Tolik k podmínkám Nové zelené úsporám, které se týkají žadatele o dotaci.Na další podrobnosti tohoto zajímavého programu se podíváme příště.
Linda Jakubíková, GOLEM FINANCE
Komentáře (0) ke článku
Kdo může žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám?