Stavebko bez poplatku? Žádný problém!
Většina stavebních spořitelen vstupuje do září s novými úrokovými sazbami
Poplatek za uzavření smlouvy
Poplatek za uzavření smlouvy, nebo také vstupní poplatek, je (nebo možná byl?) pevně svázán se stavebním spořením. Od zavedení stavebního spoření v ČR byla jeho výše u všech stavebních spořitelen (až na výjimky) jedno procento z cílové částky. Pouze občas, když chtěla některá ze stavebních spořitelen zvýšit zájem o svou nabídku, přicházely časově omezené nabídky na slevu. Obvykle šlo o slevu na vstupním poplatku ve výši 1500 až 2000 korun. Zdarma, bez vstupního poplatku tak bylo možno uzavřít smlouvu s cílovou částkou 150 až 200 tisíc korun.Změny začaly před rokem
První přišla s nabídkou na zrušení vstupního poplatku MONETA. V říjnu loňského roku vyrukovala se stavebním spořením Prémium, u kterého byl poplatek za uzavření smlouvy nulový. Možná proto, že MONETA je nejmenší stavební spořitelnou na našem trhu, nevzbudil tento krok velkou pozornost. Daleko větší poprask přišel v červenci letošního roku, a to hned ze dvou důvodů. Především jej způsobila největší stavební spořitelna na trhu – Liška, tedy přesněji ČSOB Stavební spořitelna. A druhým důvodem bylo úplné zrušení vstupního poplatku. U této položky se v sazebníku poplatků objevilo kouzelné slovíčko zdarma. A to je přeci jen jiný kalibr, než časově omezené akce nebo speciální tarify.Na takový krok musely ostatní spořitelny nějak reagovat. První se ozvala Raiffeisen stavební spořitelna, která od září zrušila (prozatím dočasně) vstupní poplatek, a v říjnu se přidaly zbylé dvě – Modrá pyramida a Buřinka. Poslední jmenovaná sice zůstala u slevy ve starém stylu (zcela zdarma je cílová částka nejvýše 200 tis. Kč), ale i tak to znamená jediné: dnes je možno u každé stavební spořitelny uzavřít smlouvu bez vstupního poplatku. A ve většině případů je to zdarma pro libovolnou cílovou částku.
V následující tabulce uvádím stručný přehled, detaily jsou uvedeny níže pod tabulkou.
Stavební spořitelna | Poplatek za uzavření smlouvy |
Liška (ČSOBS) | zdarma |
Modrá pyramida | zdarma |
MONETA | zdarma pro klienty ve věku 18-55 let (Premium) |
zdarma pro klienty od 18 let (online) | |
zdarma pro mladé kteří nedovršili 24 let věku (cílová částka 200 nebo 500 tis. Kč) |
|
zdarma pro klienty, kteří dovršili 55 let věku (cílová částka 200 nebo 500 tis. Kč) |
|
Raiffeisen | zdarma |
Buřinka (SSČS) | zdarma pro cílové částky do 200 tis. Kč (pro cílové částky nad 200 tis. Kč sleva 200 Kč) |
ČSOB Stavební spořitelna (Liška)
ČSOB Stavební spořitelna (Liška, ČSOBS) v červenci letošního roku zcela zrušila poplatek za uzavření smlouvy. Prozatím je to jediná stavební spořitelna, která má v sazebníku poplatků položku Úhrada za uzavření smlouvy/zvýšení cílové částky – zdarma.
Modrá pyramida stavební spořitelna
Tato změna si vyžádala další úpravy v produktové nabídce: Tarify EFEKT a EFEKT PLUS, určené jako alternativa k termínovaným vkladům mají aktualizované podmínky, reflektující nulový vstupní poplatek. Důležitější je však skutečnost, že úrokový bonus se navýšil na +0,7 % (pro EFEKT) a +0,8 % (pro EFEKT PLUS).
Z nabídky zmizela POHODA a START (pro vybrané věkové skupiny), jejichž hlavním přínosem byla sleva na vstupním poplatku. To je dnes passé, dnes mají smlouvu zdarma všichni.
MONETA Stavební Spořitelna
Jako první přišla se smlouvou bez vstupního poplatku MONETA. Od října 2020 nabízí Stavební spoření Premium, které je bez vstupního poplatku. Jediným omezením je věk klienta (18-55 let). Od listopadu 2020 byla nabídka doplněna o uzavření smlouvy online rovněž bez vstupního poplatku, tentokráte však pro klienty od 18 let. Pro zájemce o stavební spoření mladší 18 let jsou připraveny tarify Kamarád a Kamarád+, které jsou rovněž bez vstupního poplatku, cílová částka je však omezena na 200 nebo 500 tisíc korun.
Raiffeisen stavební spořitelna
Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje uzavřít smlouvu bez vstupního poplatku od září. Prozatím jde o zkušební „akční nabídku“, která je časově omezena. Smlouvu zdarma bude možno uzavřít do konce listopadu.
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)
Stavební spořitelna České spořitelna (Buřinka) je prozatím nejopatrnější. Od října spustila časově omezenou akční nabídku, která spočívá ve slevě na vstupním poplatku. Kdo uzavře smlouvu do konce letošního roku, dostane slevu na vstupním poplatku ve výši až 2000 Kč. Fakticky to tedy znamená, že za smlouvu s cílovou částkou až 200 tis. Kč nezaplatíme žádný vstupní poplatek. Přitom cílová částka 200 tis. Kč je pro běžné spoření (1700 Kč měsíčně po dobu 6 let) postačující.
V říjnu se vyplatí splatit hypotéku stavební spořitelny, které do fixace zbývá 3 až 5 let
Rozdíly se zmenšují
Zdá se, že rozdíly v nabídkách jednotlivých stavebních spořitelen se stále zmenšují. Základní úročení je víceméně stejné, ve výši jednoho procenta. Jednotliví konkurenti se liší pouze tím, jak obtížné je tuto sazbu získat. Většina stavebních spořitelen má základní sazbu 1,0 % p. a. bez dalších podmínek. Liška a Modrá pyramida však mají základní úrokovou sazbu nižší a jednoho procenta dosáhne pouze na dobu prvních šesti let, navíc při splnění dalších podmínek. Tyto podmínky nejsou přemrštěné, v podstatě je nutno pravidelně spořit po dobu šesti let.Dalším rozdílem je poplatek za vedení účtu, který se pohybuje v rozmezí od 300 do 360 Kč ročně. Tedy opět žádný dramatický rozdíl. Občas se objeví akční nabídka dalších prémií, které lze získat při sjednání dalšího produktu u mateřské banky. Momentálně takové prémie nabízí Liška a Raiffeisenka, podmínkou je ovšem otevření nového běžného účtu u mateřské banky. Prostě: není to pro každého.
Při výběru vám může pomoci srovnání stavebního spoření zde na stavebkách.cz. Najdete tam vypočtené zhodnocení vkladů spočítané jednotnou metodikou, při zahrnutí všech poplatků a daní.
Autor: Petr Kielar