Co si myslí Češi o úrokových sazbách?

stavební spoření
13. 4. 2018 | Raiffeisen stavební spořitelny dnes zveřejnila výsledek průzkumu agentury NMS Market Research. Dotaz položený respondentům zněl: Jaký si myslíte, že v současnosti dostanete úrok na hypotéce s pětiletou fixací?
Více než polovina Čechů si myslí, že kdyby si šli dnes pro hypotéku, jejich sazba by byla vyšší než tři procenta. Tento zajímavý výsledek vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Tiskové zprávy nepublikuji často, ale tato mne zaujala. Agentura NMS Market Research, oslovila reprezentativní vzorek internetové populace ve věku 18 až 65 let (1 000 respondentů) s otázkou: Jaký si myslíte, že v současnosti dostanete úrok na hypotéce s pětiletou fixací?. Průzkum byl proveden pro Raiffeisen stavební spořitelna, která dnes publikovala výsledky.

Z výsledků vyplývá, že 64 % dotázaných by očekávalo sazbu vyšší než 3 %. Přitom skutečná průměrná úroková sazba v únoru se pohybovala okolo 2,3 %. Co to znamená? Je potěšující, že téměř třetina (29 %) dotázaných se „trefila“ do správného intervalu. To něco vypovídá o finanční gramotnosti. Pokud si férově přiznáme, že pro normálního smrtelníka který nepracuje v bankovnictví existují podstatnější věci, než sledovat pohyby úrokových sazeb, je to dobré skóre.

Zdroj dat: NMS Market Research, reprezentativní vzorek internetové populace ve věku 18 až 65 let, 1 000 respondentů

Většina dotázaných úrokové sazby nadhodnotila. To může být způsobeno mnoha faktory. Především se dnes často mluví o růstu úrokových sazeb – takže hodně dotázaných intuitivně volilo raději vyšší číslo. Velkou roli hraje také osobní zkušenost a většina lidí se setkala spíše s menší a dražší spotřebitelskou půjčkou, než s hypotékou. A konečně je zde čistě matematický faktor: úrokové sazby jsou dnes natolik nízké, že je obtížné hádat méně.

A pro úplnost přidávám obsah původní tiskové zprávy.

Pokud byste si teď šli vyřizovat hypotéku, úroková sazba kolem pěti procent by vás nepřekvapila. Alespoň tak to vidí tisícovka respondentů oslovených v průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Z výsledků průzkumu vyplývá, že 64 % Čechů, kteří by si nyní šli žádat o hypotéku s pětiletou fixací, by očekávalo úrok ve výši přesahující 3 %. To je více než průměrná únorová sazba, která se pohybovala okolo 2,3 %.

Téměř 40 % oslovených by dokonce očekávalo úrokovou sazbu hypotéky přesahující 5 %. Optimističtější výhled přibližuje předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček: „Můžeme předpokládat, že koncem tohoto roku se bude úročení úvěrů na bydlení pohybovat okolo 3 %. Domnívám se však, že tuto hranici se poskytovatelé budou snažit nepřekračovat.

Předpokládané navyšování úrokových sazeb lidi motivuje k tomu neotálet a vyřizovat si financování co nejdříve. To se projevuje i v aktuálních číslech poskytovatelů úvěrů. Například Raiffeisen stavební spořitelna uzavřela za první kvartál tohoto roku o téměř 24 % úvěrových smluv více než v předchozím roce. V lednu pak spořitelna poprvé v historii překonala hranici 1 milionu korun u průměrné výše úvěru.

RSTS je i přes postupný růst úrokových sazeb na trhu stále jedním z nejvýhodnějších poskytovatelů hypotečních úvěrů, vždyť náš úvěr se zajištěním nemovitosti HYPOsplátka nabízíme už od 1,98 % ročně. V prvním čtvrtletí tohoto roku jsme v úvěrové oblasti dosáhli mimořádných obchodních výsledků, a to jak v hypotečních, tak v menších úvěrech na rekonstrukce a modernizace. Skvělé výsledky jsme zaznamenali i v oblasti stavebního spoření, kde za první čtvrtletí pozorujeme meziroční nárůst o více než 25 %,“ doplňuje Jan Jeníček.

Úrokové sazby úvěrů na bydlení

Autor: Petr KielarVaše otázky a komentáře